Biz Kimiz

Ana Sayfa Biz Kimiz
Anaokuluna Başlarken

Anaokuluna başlayacak olan miniğiniz her ne kadar evden sadece kısa bir süre için uzaklaşacak olsa da, okulun ilk günü onlar için çok büyük bir adımdır. Ona, bu okula hazırlanma sürecinde yardımcı olmalısınız.

Okullu olacak olan çocuğunuz evde oyuncaklarıyla okulculuk oynar, kendisine alınan yeni çantası sebebiyle mutlu olur, heyecanlanır. Bu büyük gün için yapılan güzel hazırlıklar ve bu olumlu sinyaller miniğinizin okul için hazır olduğunu gösterir. Fakat bunların olması onun ilk gün stressiz ve rahat olacağına anlamına gelmez. Belki öyle belki de sizin tahmin ettiğiniz kadar değil. Her iki durumda da, bu öneriler okuldaki ilk günü ve hatta sonraki günleri de sizin ve okullu olan çocuğunuzun daha kolay adapte olmasını sağlayacaktır.

 

1.Öneri: Sabahleyin telaş yaratmayın.

Kimse okul sabahında telaş yaşamaktan hoşlanmaz. Özellikle de ilk gün. Bu sebeple sabah hepiniz yeterince erken bir saatte uyanın. Böylece, çocuğunuzu kahvaltı için acele ettirmenize gerek kalmayacak, ya da miniğiniz huysuzluk yaratsa da okula geç kalma riskiniz olmayacaktır.

 

2.Öneri: Okula erken varın.

Bu şekilde, çocuğunuz asıl aktiviteler başlamadan yavaşça etrafa alışmak için fırsat bulmuş olur. Ayrıca öğretmeniyle diğer öğrenciler gelmeden önce daha fazla yüz yüze olma şansı yakalar. Çünkü diğer çocuklar da gelince öğretmeninin dikkatini çekmek daha zorlaşabilir.

 

3.Öneri: Huzurlu olmasını sağlayacak bir oyuncak getirin.

Sevdiği  bir oyuncağını ya da eşyasını yanına almasına izin verin. Böylece yeni gireceği bu ortam ona ürkütücü gelmeyecektir. Ve miniğiniz huzurlu ve güvende hissettiği zaman onu bırakacaktır. 


4.Öneri: Mutlu görünün.

İçinizde endişe olabilir, ama bunu kesinlikle belli etmeyin.Eğer çocuğunuzun iyi vakit geçireceğinden endişeli bir haliniz varsa o da endişelenecektir.

 

5.Öneri: Yakınlarda olun ama çok etrafında dolanmayın.

Bir çok anaokulu ilk günlerde sınıfta,okulda durmanıza izin verir, hatta bunu isteyebilir. Eğer bunu yapabiliyorsanız durabilirsiniz. Ama bilmeniz gereken, belli bir mesafede durmanızdır. Böylece çocuğunuz bu yeni ortamda yeni şeyler keşfetmek için kendine güven sağlar. Sonrasında çocuğunuz daha güvende hissetmeye başladığında, okulun bahçesinde bir yerlerde durun. Amacınız öğretmenin artık kontrolü alması ve sizin de gününüze dışarıda devam etmenizdir.

 

6.Öneri: Vedalaşmanız kısa ve sevimli olsun.

Artık çıkmanız için vakit geldiğinde gözyaşlarınızı bir süre için içinizde tutun. (Gülümsemek yüzünüzdeki ağlamaklı ifadeyi yok edecektir,) Çocuğunuza sarılın ve onu ne zaman almaya geleceğinizi söyleyin, bilsin.(“Yemekten sonra seni alacağım” gibi..). Sonra dönüp gidebilirsiniz. Oyalanmayın. (Eğer oyalanırsanız gününe başlayamaz.). Kesinlikle çocuğunuz başka yöne bakarken gizlice gitmeyin. Bu onun güvenini sarsacak ve kendini güvende hissetmesini engelleyecektir.

Şunu hatırlayın; çocukların ayrılık esnasında biraz mahzun görünmeleri normaldir. Çocuğunuz size yapışıp ağlıyor olsa bile, muhtemelen siz gittikten 5 dakika sonra normale dönecektir. Eğer çocuğunuzun adapte olması biraz uzun sürüyorsa panik yapmayın. Anaokulu öğretmenleri ve yardımcı öğretmenler bu durumla karşılaşmaya alışkınlardır ve ne yapmaları gerektiği konusunda tecrübeli ve eğitimlilerdir. Onlardan yardım alın.

 

Belli bir zaman sonra; miniğinizi okuldan almaya geldiğinizde sizi çok mutlu karşılamaya ve okuldaki gününden bahsetmeye başlayacaktır.