Biz Kimiz

Ana Sayfa Biz Kimiz
Basında Biz

Dikkatli çocuklar başarılı yarınlar

Özel Dikkatli Çocuk Akademisi’nin Kurucu Müdürü ve Uzman Psikolog Gizem Gönen Özşavlı tarafından kurulan İzmir Dikkatli Akademisi, çocuklarla dünyaca ünlü metotlar ile dikkat, odaklanma ve davranış çalışmaları yapıyor

 
FacebookFacebook
TwitterTwitter
LinkedinLinkedin
Google PlusGoogle+
11 Şubat 2017 Cumartesi 10:25
Okunma: 1086
Yorum YapYazdır
 
Dikkatli çocuklar başarılı yarınlar

EMİNE YALÇIN - ÖZEL HABER

Özel Dikkatli Çocuk Akademisi butik bir anaokulu olup tüm öğrencileriyle birebir görsel, işitsel dikkat potansiyellerini, psiko-sosyal ve duygusal bilişsel gelişimlerini maksimuma çıkarmayı hedefliyor.

Özel Dikkatli Çocuk Akademisi anaokulunda, öğrenciler bilgiyi ezbere dayalı olarak değil araştırarak, sorgulayarak, yaparak ve yaşayarak öğreniyorlar.

ÇOCUĞUN ZİHNİNİN GELİŞMESİ ÖNEMLİ

Özel Dikkatli Çocuk Akademisi’nin Kurucu Müdürü ve Uzman Psikolog Gizem Gönen Özşavlı, Özel Dikkatli Çocuk Akademisi’nin yaklaşık 1 yıl önce hizmete girdiğini belirterek, okul öncesi yaş grubu(2-6 yaş aralığı) ile çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Çocuklarla özellikle dikkat çalışmaları yaptıklarına dikkat çeken Özşavlı, “Çocuklarımızın ilkokul çağında zorlanmamaları adına çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. Okul öncesi dönemde çocuğun zihninin gelişmesi çok önemli. Bu sebeple bizde çocuklarımızın zihinlerini geliştirerek ilkokulda daha az problemlerle karşılaşması adına çalışmalar yapıyoruz” dedi.

GELİŞİMLERİNE KATKI SAĞLIYORUZ

Çağın vazgeçilmezleri arasında olan İngilizceyi çocuklara öğretmenin mutluluğunu yaşadıklarına vurgu yapan Özşavlı, aynı zamanda yaratıcı drama derslerinin de çocuk üzerinde önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti. Drama derslerinin haftada 1 gün verildiğini de sözlerine ekleyen Özşavlı, “Müzik, jimnastik, halk oyunları ve satranç gibi derslerimizde kendi alanlarında çocuklarımızın gelişimine katkı sağlıyor. Okuma ve yazmaya hazırlık ile ince motor kaslarının gelişmesine yönelik derslerimizde var. Ayrıca çocuklarımızın kendilerini ifade etmelerini kolaylaştırma adına sanat çalışmaları yapıyoruz” diye konuştu.

AKILLI VE ZEKİLER

Özşavlı, Özel Dikkatli Çocuk Akademisi’nde 3 sınıfın ve sınıf mevcutlarının 12 kişilik olduğuna değinerek, çocuklarla bir arada olmaktan çok mutlu olduğunu söyledi. Çocukların gün boyu enerjik olmalarından dolayı keyifli vakit geçirdiklerini de anlatan Özşavlı, “Bütün çocuklarımız ayrı ayrı çok akıllı ve zekiler. Eğlenceliler. Sevgi dolular. Çocuklarımızın bu halleri de bizi günün her saatinde motive ediyor. Kendilerinin enerjik olması bizimde günümüzün pozitif geçmesini sağlıyor. Yorulduğumuzu dahi anlamıyoruz” şeklinde konuştu.

3 YAŞ SONRASI İÇİN GEREKLİ

Okul öncesi eğitimin belli bir yaştan sonra gerekli olduğunun altını çizen Özşavlı, “Okul öncesi eğitim 3 yaşından sonra çocuklar için bir ihtiyaç haine geliyor. Çünkü çocuklarımız bizim çocukluğumuzda olduğu gibi rahat bir şekilde sokağa çıkamıyorlar. Parka gidemiyor. Okul öncesi eğitim almayan çocuklar 4 duvar arasına sıkışarak teknolojinin getirmiş olduğu telefonlar ve televizyonlar ile büyümek zorunda kalıyorlar. Oysaki çocuklar okullarda daha çok materyale ulaşıyor. Arkadaşlıklar kuruyor. Paylaşmayı öğreniyor. Bu sebeple biz okul öncesi eğitimi öneriyoruz” ifadelerini kullandı.

FARKLI STRATEJİLER ÜRETİYORLAR

Aynı zamanda Play Attention sistemiyle çalıştıklarına da vurgu yapan Özşavlı, bu sistemin çocukların 4 yaşından sonra görsel dikkatini geliştirmek adına hazırlandığını anlattı. Özşavlı, “Bu sistem ile çocuğun koluna bir aparat takılıyor. Çocuğun o anki dikkati o aparat ile ortaya çıkıyor. Çocuğun ekranda verilen görevleri yerine getirebilmesi için odaklanması gerekiyor. Eğer ki odaklanmazsa ekran donuyor. Dolayısıyla çocuk odaklanmak için farklı stratejilere ve denemelere başlıyor. Bu sistemi çocuklarımıza her hafta uyguluyoruz” dedi.

AİLE OKULUYUZ

Özşavlı, Özel Dikkatli Çocuk Akademisi’nde kontenjan sınırı olduğunu be sebeple butik bir anaokulu olarak yola devam ettiklerini söyledi. Özşavlı, “Aslında biz bir aile okuluyuz. Annemle birlikte çocuklarla ilgileniyoruz. Annem burada bulunan çocukların anneanne öğretmeni. Çocukların anneme karşı inanılmaz bir sevgisi var. Ayrıca Öğrencilerimizin az olması aslında bizim için büyük bir avantaj. Çünkü öğrencilerimizi yakında tanıyoruz. Birebir iletişim kuruyoruz” diye konuştu.