Çocuk Yogası

Çocuk Yogası

Yoga dersi, içinde oyunlarla, hikayelerle ya da bir tema ile öğreterek çocuğun bedensel ve kişisel gelişimine katkıda bulunur.

Çocuklar çocuk yogası ile günümüzün gittikçe artan rekabetçi ortamında yarışmak yerine birlik olma, ekip olma ruhunu kazanır. Doğa ile bütün olma, doğanın bir parçası olduğu ve doğaya saygılı olma bilinci edinir. Hikaye eşliliğin de yapılan duruşlarla konsantrasyonu artar, bedenini tanır, bedeninin bölümleri hakkında bilgi edinir. Bedenimize hayat veren Nefes'in ne olduğunu nasıl nefes alıp verdiğimizi fark eder. Yaratıcılığı gelişir ve özgüveni artar ki bu önünde onu bekleyen ergenlik dönemi için önemli bir donedir.

Yoga düzenli yapılması  ile günümüz çocuklarının içinde bulundukları koşullar nedeni ile (ağır çanta taşımak,dışarıda oyun oynamak yerine bilgisayar ve TV önünde vakit geçirmek..vs) ne yazık ki çocuk yaşlara inen obezite, duruş bozukluklarının önüne geçer,bedenin fiziksel gücünü arttırır.

Televizyon, bilgisayar ve yoğun rekabet ortamında çocuğun üzerinde biriken negatif yükün atılmasını ve duygusal olarak dengelenmesine yardımcı olur.